logo

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Książki!
Autor Wiadomość
Kalia 
w(y)kurzacz trolli

Wersja gry S1: UW: 2.28
Wersja gry S2: IB/WS: 2.65.2
Platforma S2: PC
Wersja gry SC: Jungle Hunt
Platforma SC: PC
Wersja gry S3: FE
Wysłany: 2021-01-28, 12:38   

ratr napisał/a:
2. Seria Zwiadowcy - John Flanagan, w raz z nowymi częściami oraz Wczesne Lata, to ona tak na prawdę wprowadziła mnie w świat fantasy.

Czy jesteś w stanie to do czegoś przyrównać? Zderzałam się z tym zjawiskiem, ale jakoś nigdy nie było mi do niego po drodze i się zastanawiam, czy warto.
ratr napisał/a:
3. Trzy trylogie: Skrytobójca, Złotoskóry, Bastard i Błazen - Robin Hobb, książki długie (jak ktoś takie lubi to świetny wybór), od 500 do 1000 stron (w sumie pierwsza część najkrótsza). Świat budowany przez autorkę jest niesamowity, bardzo zadbany w szczegóły. Osobiście zostały mi dwie ostatnie trylogii Bastard i Błazen. Na prawdę warto poświęcić czas na te księgi.

Jak na razie znam tylko 2 pierwsze książki ze Skrytobójcy. Pierwsza była taka sobie i w pewnym momencie o mało mnie nie zniechęciła, ale w drugiej zaczęło dziać się bardziej. Zakładam, że autorka musiała się "rozkręcić" i potem będzie już lepiej.
ratr napisał/a:
Trylogia Magów Prochowych - Brian McClellan, ciekawy świat, magia zmieszana z... bronia palną o dziwo! I to bardzo dobre połączenie.

Czy nie wychodzi z tego taki Warhammer trochę?
Cytat:
9. Cykl Assassin's Creed (Gordon Doherty [Odyssey], Christie Golden [Herezja], Matthew J. Kirby [Descendants. Ostatni potomkowie], Oliver Bowden [reszta i zdecydowana większość]) - wiadomo, ksiązki w większości bazowane na grach Assassin's Creed.

NOPE. Przeczytałam jedną. Z trudem. Chyba. Nawet nie wiem, czy do końca dotarłam. Napisana z takim "polotem", jakby ktoś opisywał, co widzi na ekranie komputera... "Wykonał skok wiary"... Qurde, dobrze, że nie pisał, które klawisze trzeba wcisnąć... To była jedna z pierwszych, chyba Bowdena, więc tego pana odradzam...

Ja ostatnio przyswoiłam trochę naszej rodzimej fantastyki:
Pan Lodowego Ogrodu J. Grzędowicz - pierwsza część omal mnie nie odrzuciła, ale po przeczytaniu pozostałych zrozumiałam dlaczego: świat jest tak złożony i jest tyle wiadomości do przetrawienia plus konieczność przestawienia niektórych torów myślowych, że zwyczajnie mnie przytłoczyła. Teraz kiedy już ogarniam, o co biega i panuję nad tym chaosem uważam, że cykl jest świetny.
Bramy Światłości (Zastępy Niebieskie t 3.1-3.3) M.L. Kossakowska - NOPE. Porażka. Grafomania (w szczególności 2 tom). Idea była dobra (zakończenie jest piękne), ale wykonanie BARDZO słabe. Całość zmieściła by się w 2 tomach spokojnie - gdyby ten drugi wywalić, powieść NIC by nie straciła (serio, nie ma najmniejszego wpływu na resztę fabuły, całe 500+ zmarnowanych stron). Szczerze mówiąc jest to pierwsza książka, której nie doczytałam (wzięta z własnej woli, poza nią ten los spotkał póki co tylko jedną lekturę - Nad Niemnem), przerzucałam po kilka kartek żeby zobaczyć, czy dalej dzieje się coś ciekawego. Nie sądziłam, że tak doświadczona pisarka może stworzyć taką słabiznę, ale jak widać, tak.

A poza tym wpadłam z powrotem w sidła serii Dragonlance.
Przyczyną był nie mniej ni więcej musical. Przedstawienie jest po rosyjsku, ale są angielskie podpisy. Zrobiłam polskie tłumaczenie, ale tam go nie ma (jeszcze ^^ ). Głosy aktorów/muzyka są genialne (od kilku miesięcy słucham co najmniej raz dziennie i nadal mi się nie znudził). Polecam.

Gauri napisał/a:
Wpisuję Cię na listę osób, którym Kalia może niechcący urwać głowę przy samych kostkach ^^

:vampir: Oh, I love this job... :]

Polecam: http://takbardzozle.blogs...2-pisownia.html

ratr 

Wersja gry S1: ZE KK: 2.28
Wersja gry S2: ZE: 2.65.2
Platforma S3: PC
Wysłany: 2021-01-29, 12:51   

Kalia napisał/a:
ratr napisał/a:
2. Seria Zwiadowcy - John Flanagan, w raz z nowymi częściami oraz Wczesne Lata, to ona tak na prawdę wprowadziła mnie w świat fantasy.

Czy jesteś w stanie to do czegoś przyrównać? Zderzałam się z tym zjawiskiem, ale jakoś nigdy nie było mi do niego po drodze i się zastanawiam, czy warto.

Szczerze? To nie wiem czy znam jakąś serię, którą jestem w stanie porównać do niej.. Jest na swój sposób nowatorski styl pisania.. Sama książka ma przesłanie do młodzieży (bo jest to historia chłopca, który dorasta z każdą częścią) i brakuje pewnych elementów dobrej książki (którą są w stanie zainteresować dorosłych), w wielkim skrócie można rzecz, że spełnia pewną poprawność polityczną, która ogranicza całkowity potencjał serii. Pierwsza oraz druga część jest odmienna od reszty bo występują w niej elementy "magii", których nie znajdziesz w pozostałych 12 częściach (o 15 nie wypowiem się, bo nie zdążyłem jej jeszcze przeczytać, ale leży grzecznie na półce i czeka), tak samo jak w 2 częściach poprzedzających "Wczesne Lata" (które mają duży potencjał, ale autor chyba nie zdecydował się na ich rozwój). Ogólnie powieść osadzona w czasach średniowiecza, w świecie stworzonym przez autora, gdzie na początku występują elementy magii a potem znikają na dobre.
Kalia napisał/a:

Jak na razie znam tylko 2 pierwsze książki ze Skrytobójcy. Pierwsza była taka sobie i w pewnym momencie o mało mnie nie zniechęciła, ale w drugiej zaczęło dziać się bardziej. Zakładam, że autorka musiała się "rozkręcić" i potem będzie już lepiej.

Niewątpliwe muszę powiedzieć, że książki Pani Robin Hobb mają to do siebie, że w tej całej objętości dużo miejsca zabiera dokładne opisanie świata, co faktycznie może przynudzić. Książki dla wytrwałych, akcja się rozwija powoli, ale całokształt jest wart do przeczytania, bo sama fabuła jest bardzo dobrze zbudowana, a czasem... zaskakująca!

Kalia napisał/a:
ratr napisał/a:
Trylogia Magów Prochowych - Brian McClellan, ciekawy świat, magia zmieszana z... bronia palną o dziwo! I to bardzo dobre połączenie.

Czy nie wychodzi z tego taki Warhammer trochę?

Trochę tak, trochę nie... No tak nie do końca. Z jednej strony masz rację i są elementy, ale raczej fabuła opiera się na konflikcie magii z broniami palnymi, oraz monarchicznych systemów absolutnych z ludem (chamsko powiem, że pierwsza część to ewidentna relacja rewolucji francuskiej początkowego okresu heh). W świecie występują tylko ludzie (oraz "bogowie" jakkolwiek to nazwać, pełniących rolę raczej epizodycznie). Z jednej strony wiem, że takie połączenie może budzić zniechęcenie, nawet sam miałem początkowo opory. Jednak się przekonałem i nie żałuje.

Assassin's
Kalia napisał/a:
NOPE. Przeczytałam jedną. Z trudem. Chyba. Nawet nie wiem, czy do końca dotarłam. Napisana z takim "polotem", jakby ktoś opisywał, co widzi na ekranie komputera... "Wykonał skok wiary"... Qurde, dobrze, że nie pisał, które klawisze trzeba wcisnąć... To była jedna z pierwszych, chyba Bowdena, więc tego pana odradzam...

Nie będę polemizować, faktycznie takie smaczki znajdziemy w tych księgach... ale czego się można spodziewać po książkach bazujących na świecie gry... Zdecydowanie więcej elementów znajdziesz w pierwszych częściach, które bez bicia są opisem gry. Z dalszymi częściami Assassin's, jako gry już tego nie znajdziesz. Książki wypuszczane z każdą grą, są z nią powiązane, ale już nie są opisem samej gry. Bazując na Assassin's III, gdzie równoważną książką jest Porzuceni, to fabuła gry i jej opis pozostaje w grze, a w książce znajdziesz historię drugiej strony - czyli ojca (Templariusza) głównego bohatera gry. Z każdą następną częścią te książki spełniają funkcję wprowadzenia, lub objaśniania fabuły gry. Jak ktoś jest fanem gry i grał w nie, no to książki powinny się spodobać. Dla samego czytania od tak? Sam bym chyba nie był przekonany...

Co do rodzimej fantastyki... Jakoś nigdy mnie do niej nie ciągnęło, w sumie to nie wiem dlaczego. Ostatnio zakupiłem pierwsze części klasycznej serii jaką jest Wiedźmin Sapkowskiego i za to się zabiorę po sesji. Co do Grzędowicza, słyszałem o nim, jeżeli polecasz to postaram się zakupić pierwszą część i przeczytać. Ostatnio przeczytałem również Kapłanka w bieli - Trudi Canavan i całkiem mi się spodobało. Najnowszy zakup (jeszcze nie przeczytany) książki Miles Cameron z serii Syna Zdrajcy. Zobaczymy czy warto, książki 500+, tanie były (i chyba nadal są na Świecie Książki po 10 zł)

Widziałem jeszcze książki: seria Zew Kruka - Ed McDonald; Seria Niecni Dżentelmeni (Republika Złodzei) - Scott Lynch; Cykl Na Zachód od Zachodu (T1: Umrzesz, kiedy umrzesz) - Angus Watson; Mag Bitewny - Peter Flannery; oraz książki Pani Ursuli K. Le Guin. Czy miał ktoś może styczność z którąś z tych pozycji i chce się podzielić wrażeniami? ;p

My status

Kalia 
w(y)kurzacz trolli

Wysłany: 2021-01-29, 18:16   

ratr napisał/a:
gdzie na początku występują elementy magii a potem znikają na dobre

Hmmm, brzmi smutno :( Nie przeszkadza mi tematyka "młodzieżowa", może jak gdzieś dopadnę w przystępnej cenie, to się zapoznam.
ratr napisał/a:
dużo miejsca zabiera dokładne opisanie świata, co faktycznie może przynudzić

Opis też można zrobić lepiej lub gorzej. Ja tam opisy lubię, jeśli są dobre. Teraz już nie pamiętam, o co mi tam poszło, ale raczej nie o opisy. Chyba jakieś bezsensowne zagmatwanie około-fabularne było, które wyglądało jak nagły napad chaotycznych pomysłów sklejony w "kupę". Na szczęście potem już takich cudów nie spotkałam.
ratr napisał/a:
Z jednej strony wiem, że takie połączenie może budzić zniechęcenie, nawet sam miałem początkowo opory.

Połączenie akurat mi nie przeszkadza, bo takowe już spotykałam, aczkolwiek rusznikarstwo nie było przeciwnikiem magii ani nawet nie grało jakiejś istotnej roli (zazwyczaj stanowiło "wspomaganie").
A duże te książki? W sumie to tylko trylogia, więc może będzie okazja sprawdzić.
ratr napisał/a:
Jakoś nigdy mnie do niej nie ciągnęło, w sumie to nie wiem dlaczego.

Też tak przez długi czas miałam. Pewnie dlatego, że zagranicznych książek jest po prostu więcej, więc polskie kojarzy się z twórczością mocno "niszową". Ale mamy kilka fajnych serii u siebie. Oprócz wspomnianego klasyka "Wieśka" i "Pana Lodowego Ogrodu" bardzo mi przypadł do gustu "Kłamca" J. Ćwieka - połączenie klasycznego fantasy z bardzo współczesnymi bohaterami/realiami.
ratr napisał/a:
jeżeli polecasz to postaram się zakupić pierwszą część i przeczytać

Chyba na aukcjach WOŚP widziałam całą serię ostatnio...
O, tu jest: https://allegro.pl/oferta/j-grzedowicz-pan-lodowego-ogrodu-tom1-4-sztab-4928-10138235886
ratr napisał/a:
Ostatnio przeczytałem również Kapłanka w bieli - Trudi Canavan i całkiem mi się spodobało.

Tylko raz kiedyś próbowałam swoich sił z Trylogią Czarnego Maga, ale jakoś nie zajarzyło (też zakup WOŚPowy sprzed chyba czterech czy pieciu lat...). Ale nadal czeka na półce na kolejną szansę.
ratr napisał/a:
książki 500+, tanie były

I teraz pytanie - dlaczego były tanie xD Ale jak już będziesz wiedział, to daj znać.
ratr napisał/a:
Seria Niecni Dżentelmeni (Republika Złodzei) - Scott Lynch

Ta seria też u mnie czeka (polecona mi jakiś czas temu na DA).
ratr napisał/a:
książki Pani Ursuli K. Le Guin

Ziemiomorze - jeden z moich ulubionych cyklów fantasy. Dość krótki, nawet jeśli doliczyć opowiadania, ale jak dla mnie bardzo fajny. Z gatunku epic fantasy. Mają smoki :P Opowiadania z cyklu Sześć Światów Hain też niezłe, chociaż już trochę mniej w moim stylu (mieszanka fantasy i sci-fi). Innych nie czytałam.

Gauri napisał/a:
Wpisuję Cię na listę osób, którym Kalia może niechcący urwać głowę przy samych kostkach ^^

ratr 

Wersja gry S1: ZE KK: 2.28
Platforma S3: PC
Wysłany: 2021-01-30, 16:03   

Kalia napisał/a:

Hmmm, brzmi smutno :( Nie przeszkadza mi tematyka "młodzieżowa", może jak gdzieś dopadnę w przystępnej cenie, to się zapoznam.

Jak dla mnie to nawet lepiej, że ją wyrzucił. Magia w tym świecie średnio pasowała i zlikwidowanie jej w dalszych seriach sprawiło, że sama fabuła stała mniej zagmatwana i przyciągająca. Same książki czyta się szybko i nie są duże objętościowo.

Kalia napisał/a:
Opis też można zrobić lepiej lub gorzej. Ja tam opisy lubię, jeśli są dobre. Teraz już nie pamiętam, o co mi tam poszło, ale raczej nie o opisy. Chyba jakieś bezsensowne zagmatwanie około-fabularne było, które wyglądało jak nagły napad chaotycznych pomysłów sklejony w "kupę". Na szczęście potem już takich cudów nie spotkałam.

Ja tylko ewentualnie mogę się czepić opisów, z jednej strony mam dokładnie przedstawiony świat, lecz z drugie hamuje to akcje. Szczerze to nie pamiętam czy fabula była zagmatwana, ale może to być spowodowane tym, że pierwsze części czytałem bardzo dawno temu! W dalszych wątkach nie spotkałem się z bałaganem, a raczej z nieoczekiwanym zwrotem akcji, co często potrafiło mnie zaskoczyć (szczególnie kiedy bawisz się w przewidywanie fabuły :P )
Kalia napisał/a:

Połączenie akurat mi nie przeszkadza, bo takowe już spotykałam, aczkolwiek rusznikarstwo nie było przeciwnikiem magii ani nawet nie grało jakiejś istotnej roli (zazwyczaj stanowiło "wspomaganie").
A duże te książki? W sumie to tylko trylogia, więc może będzie okazja sprawdzić.

W granicach 600-700 stron. Jest jeszcze dodatek 600 stron, aczkolwiek ma on charakter opowiadań. Wiem również, że został stworzony kolejny cykl Bogowie Krwi i Prochu, który jest umieszczony w tym świecie. Nie czytałem jeszcze i nie wiem znajdę czas na zakup i przeczytanie.
Kalia napisał/a:
Chyba na aukcjach WOŚP widziałam całą serię ostatnio...
O, tu jest: https://allegro.pl/oferta/j-grzedowicz-pan-lodowego-ogrodu-tom1-4-sztab-4928-10138235886

Obecnie mam prawie 16 pozycji do przeczytania, więc na razie daruje sobie zakup całej serii. Na WOŚP po prostu wrzucę do puszki :D
Kalia napisał/a:
I teraz pytanie - dlaczego były tanie xD Ale jak już będziesz wiedział, to daj znać.

Zobaczymy, są umieszczone na mojej długiej liście. Oczywiście dam znać jak przeczytam!
Kalia napisał/a:
ratr napisał/a:
Seria Niecni Dżentelmeni (Republika Złodzei) - Scott Lynch

Ta seria też u mnie czeka (polecona mi jakiś czas temu na DA).
Koniecznie daj znać jak przeczytasz!
Kalia napisał/a:
Ziemiomorze - jeden z moich ulubionych cyklów fantasy. Dość krótki, nawet jeśli doliczyć opowiadania, ale jak dla mnie bardzo fajny. Z gatunku epic fantasy. Mają smoki :P Opowiadania z cyklu Sześć Światów Hain też niezłe, chociaż już trochę mniej w moim stylu (mieszanka fantasy i sci-fi). Innych nie czytałam.
Chyba nawet o Ziemiomorze mi chodziło! Muszę dopisać to do listy moich zakupów :D

My status

Kalia 
w(y)kurzacz trolli

Wysłany: 2021-01-30, 16:07   

ratr napisał/a:
szczególnie kiedy bawisz się w przewidywanie fabuły

Yup ^^

To sobie pewnie tych Magów Prochowych i Zwiadowców zapiszę i jak mi się skończy to, co mam, to będę polować.

Gauri napisał/a:

YubY 
Bumelant :>

Klan S1: Strażnicy Frostgardu
Wysłany: 2021-02-10, 19:03   

A ja sobie ostatnio znów przeczytałem klasyka, czyli Harrego Pottera :D
Jedzenie życia rozkosz, więc jedzmy, czemu nie!?
Bez jedzenia ja chyba zabije się!!! [/color][/size][/i]

Burger był, jest i zniknął... :eat: MAGIC xD Version 1.0 :tooth:
Burger był, jest i zniknął... :eat: MAGIC xD Version 2.0 :hyhy:
Miasteczko Sacred.pl taka mała reklama w internecie ^^
Najlepsza Polska Ugamela :arrow: NET-WAR :)
Zeitgeist - film mogący Cię zmienić... :>

[color=red][size=18][i]
Nie daję jedzenia...never... tudzież nie karmię trolli :twisted:
[/color][/size][/i]

My status

Odpowiedz do tematu